Kanadska imigracija

Proces imigracije za vozače kamiona

Ponekad kanadski poslodavci nisu u mogućnosti pronaći kvalifikovane vozače kamiona u Kanadi. Ovo se prvenstveno odnosi na dijelove Kanade gdje je stopa nezaposlenosti veoma niska, u kom slučaju firme koje se bave prevozom roba u Kanadi nastoje zaposliti radnike iz inostranstva.

Milorad Borota je ovlašteni imigracioni savjetnik, što znači da ima ovlaštenje kanadske vlade da pruža sve vrste usluga vezanih za proces imigracije u Kanadu te da za iste naplati odgovarajuću naknadu. Kanadski poslodavci su obavezni da za radnike iz inostranstva dobiju potvrdu procjene tržišta rada Labour Market Impact Assessment (LMIA) prije nego radnici podnesu prijavu za dobijanje radne dozvole i počnu da rade u Kanadi. Želja mnogih, ako ne i većine radnika iz inostranstva, jeste da dobiju dozvolu za stalni boravak u Kanadi. U svim pomenutim slučajevima, pomoć imigracionog savjetnika sa dugogodišnjim radnim iskustvom od neprocjenjive je važnosti. Milorad Borota već više od 5 godina pruža sve vrste usluga vezanih za proces imigracije radnika iz inostranstva u sve oblasti Kanade, kako radnicima tako i njihovim kanadskim poslodavcima.

LMIA

Potvrda o procjeni tržišta rada Labour Market Impact Assessment ili LMIA je dokument koji izdaje kanadska vlada, a koji kanadskim poslodavcima dozvoljava da u svojoj firmi zaposle radnika iz inostranstva. Ako je ova potvrda izdata, to znači da je kanadski poslodavac uspješno dokazao kanadskoj vladi da mu je zaista potreban radnik, da nije u mogućnosti da adekvatnog radnika/radnike pronađe u Kanadi te da će zapošljavanje radnika iz inostranstva imati pozitivan ili nikakav uticaj na domaće tržište rada.
2014. godine, pravila za dobijanje ove potvrde su se znatno promijenila. Uvedena su ograničenja na broj stranih radnika koje kanadski poslodavac ima pravo da zaposli, na period važenja ove potvrde, na period važenja radnih dozvola, itd. Trenutno (april, 2016), prijava za dobijanje ove potvrde sastoji se od 80 stranica, među kojima su formular za prijavu te prateća dokumentacija. Većini poslodavaca imigracioni savjetnici su od velike pomoći kada je u pitanju priprema dokumentacije za podnošenje prijave za dobijanje ove potvrde. Glavni razlog za to je prezaposlenost većine kanadskih poslodavaca te nepoznavanje kako uslova tako i samog procesa koji je potrebno proći za dobijanje ove potvrde.

Radne dozvole

Mnogi vozači kamiona sanjaju o tome da pronađu posao u Kanadi. Razlozi za to su vjerovatno veličina zemlje, s jedne strane, a s druge, reputacija koju Kanada uživa u svijetu. Nakon što im kanadski poslodavci pribave potvrdu o procjeni tržišta rada (LMIA), radnici iz inostranstva obavezni su da podnesu zahtjev za radnu dozvolu prije nego što dobiju autorizaciju (odobrenje da rade u Kanadi). Za vozače kamiona koji dolaze iz zemalja oslobođenih podnošenja zahtjeva za vizu, kao što je Hrvatska, podnošenje zahtjeva za dobijanje radne dozvole je veoma jednostavan i brz postupak. Oni mogu da podnesu zahtjev za dobijanje radne dozvole na kanadskoj granici, kada stupe na teritoriju države Kanade (ovaj postupak se najčešće obavlja na aerodromu). U ovom slučaju, postupak izdavanja radne dozvole je rutinski i traje od 30 do 60 minuta.
Vozači kamiona koji su obavezni da, osim zahtjeva za dobijanje radne dozvole, podnesu i zahtjev za dobijanje boravišne vize, zahtjev za dobijanje radne dozvole obavezni su podnijeti prije nego što stupe na teritoriju Kanade. Zahtjev mogu podnijeti putem interneta ili slanjem dokumentacije centru za podnošenje zahtjeva za vize u inostranstvu (u svojoj zemlji ili u najbližem centru za podnošenje zahtjeva za vize, ako isti ne postoji u zemlji iz koje dolaze). Milorad Borota može pomoći vozačima kamiona iz inostranstva pri podnošenju zahtjeva za dobijanje radne dozvole.

Status stalnog boravka u Kanadi

Skoro svi radnici iz inostranstva (vozači kamiona) žele ostati u Kanadi čak i nakon isteka njihovih radnih dozvola. Njihovi poslodavci često podnesu novi zahtjev za dobijanje potvrde o procjeni tržišta rada (LMIA) te radnicima iz inostranstva radne dozvole bivaju produžene unatoč tome što je vlada uvela ograničenje od četiri godine na privremeno zapošljavanje radnika iz inostranstva kao npr. vozača kamiona. Nakon četiri godine provedene u Kanadi, od vozača kamiona očekuje se da napuste Kanadu.

Problem je u tome što bi većina radnika radije ostala u Kanadi nego se vratila kući. Trenutno (2016) samo nekoliko provincija u Kanadi nudi mogućnost trajnog boravka vozačima kamiona zaduženima za prevoz robe na velike udaljenosti koji žele da ostanu u Kanadi (ostali vozači kamiona nemaju tu mogućnost). Te provincije su Britanska Kolumbija, Alberta, Saskačevan i Ostrvo Princa Edvarda.

Milorad Borota može pomoći vozačima kamiona iz inostranstva zaduženima za prevoze robe na velike udaljenosti kao i njihovim kanadskim poslodavcima da se snađu u lavirintu provincijskih i državnih propisa koji se odnose na dobijanje dozvole stalnog boravka za vozače kamiona iz inostranstva.